چطور با نسخه های مشکل دار کنار بیاییم؟

سلام به تو دوست عزیزم تا حالا حالت با  دیدن یا پیچیدن نسخه مشکلدار بد شده ؟این مقاله روبخون امیدوارم حالت بهتر بشه همدردیم.

اهمیت شناخت نسخه های بد خط وناقص به حدیه که  اگر شما مهارت کافی  برای خواندن نسخه های مشکل دار نداشته باشیدبه مشکلات جدی برمی خورید.

گاهی وقتها نسخه ای خوانده نمی شود چون ناقص و مشکل دار است به طور مثال نسخه ای که شما در پایین ملاحظه می کنید دارای یک اشتباه فاحش است.

قلم اول:   ویال     آمپی 1گرم       1عدد

قلم دوم   ویال    آمپی 500          20 عدد!!!!!!!!

دستور مصرف هر 6 ساعت 1 عدد

مطمعنا اگر این نسخه بر اساس چیزی که نوشته شده پیچیده شودهم مریض ، هم پزشک معالج و هم داروخانه دچار مشکلات جدی می شوند.

اما اگر بر اساس چیزی که منظور پزشک هست که احتمالا کپسول آمپی 500 هست نسخه پیچیده شود قطعا دارای درصد اطمینان بالاتری هست.

البته بشرط اینکه مریض داروها را به پزشک خود نشان دهد تاهم پزشک به اشتباه خود پی ببرد و اشتباه تکرار نشود وهم نسخه به اطمینان کاملتری برسد.

من وشما صدها از این دست نسخه دیدیم وباز هم خواهیم دید والبته باید حواسمون باشه که به مشکل برنخوریم.

گاهی مواقع در نسخه خوانی  تنها نیاز به یک المان یا نشانه داریم تا منظور نویسنده را بفهمیم .اما متاسفانه همان یک نشانه هم وجود ندارد و کار به حدس وگمان می کشد.

تصور کنید که به شما آدرسی داده شده است که در آن  نه نام خیابان و نه نام کوچه داده شده ونه پلاک خانه مشخص نشده است و هیچ مشخصه ی دیگری هم برای پیدا کردن  درب خانه نداریم  و از شما مردم توقع دارند بتوانید این آدرس راپیدا کنید ،کاری که خودشان هم نمی توانند انجام دهند.

البته در شرایطی که ما حق اشتباه کردن و انتخاب غلط را هم نداریم ونمی توانیم ریسک کنیم.

این در شرایطی هست که خیلی وقتها دکتر ها آدرس غلط می دهند مثلا :

 • tab   clobetasol  n=20
 • cap   propranol 40  n=60
 • tab  lansoprasol 40   n= 14

و…انواع واقسام اشتباهات شایع دیگر که روزانه با آنها درگیر هستیم.

وخب نمی توان برای داروی بسیار مهمی مثل دیگوکسین که حتی اگر دستور دارو درست رعایت نشود دارو رسما تبدیل به یک سم می شود ریسک کرد.

ویا همینطور آنتی بیوتیک ها که نیاز به دقت خیلی زیادی در نوشتن دستور مصرف دارو دارند. وخیلی از داروهای مهم دیگر که باید با دقت خیلی زیادی در نسخه گذاشته شوند.

داروهای مهم یک نسخه کدامند؟

همه اقلام دارویی در یک نسخه مهم به شمار می ایند این را زمانی می توانی خیلی خوب درک کنی که مریض  وقتی با داروها برمی گردد ومی گوید داروها را اشتباه دادید بدترین لحظه ای که می توانی در داروخانه تجربه کنی !!

و زمانی که تشخیص شما از   اقلام نسخه ای  مثلا 50 -50 است نمی توانی نسخه را بپیچی .تازمانی که بتوانی درصد اطمینانت راببری بالا.

حتی در احتمالات بالاتر  مثلا 99% هم باز 1%احتمال خطا وجود دارد خطایی که در داروهای مهم می تواند عواقب سنگینی در پی داشته باشد بنابر این شما تنها زمانی می توانید نسخه ای را به مریض بدهید که اطمینان کامل داشته باشید از این که نسخه 100%در ست پیچیده شده است.

آنتی بیوتیک ها، داروها ی قلبی ، داروهای اعصاب ، آمپولها و ویالها ، داروهای هورمونی و …

همگی جز داروهای مهمی هستند که باید با دقت زیادی پیچیده شوند.

اما سوال مهمی که اینجا بوجود می آید :

چطور می توان نسخه ای را با اطمینان 100%پیچید؟

در حالی  که شاید 90% پزشکان ساده ترین اصول مربوط به نسخه نویسی را رعایت نمی کنند دریک نسخه ما می بینیم از 5قلم دارو 4قلم و نصفی اسم خود دارو رسما مشکل دارد .

حتی این آش بقدری شور می شود که اسم خود مریض هم درست نوشته نمی شود وشما مریض را می خواهی صدا کنی تا از او در مورد بیماریش سوال بپرسی ویا دارو را مریض تحویل بدهی به مشکل بر می خوری اسم مریض را اشتباه می خوانی و باید بارها  از مریض عذر خواهی کنی .

5یا6 اسلحه خراب !!

 • اسم دارو
 • واحد دارویی
 • شکل دارو
 • دستور مصرف
 •  تعداد دارو

اینها تمام چیزهایی است که شما برای خواندن یک  قلم دارو به آن نیاز داری و وقتی تمام ابزار  نسخه خوانی که در اختیار شما گذاشته می شود ناقص باشد مثل این است که شما در میدان جنگ 5یا 6 اسلحه داری که هر کدام از آنها یک جور نقص دارند واز هیچکدام نمی توان درست استفاده کرد.

بنابراین تک تک موارد را دوباره چک کنید:

 • اسم دارو
 • واحد دارویی
 • شکل دارو
 • دستور مصرف
 •  تعداد دارو

همه اینها باهم در ارتباطند و مانند تکه های پازل باید باهم جور در بیایند (البته در صورتی که نسخه درست نوشته شده باشد)

وقتی همگی این موارد در مورد داروها درست باشند نسخه با اطمینان 100% پیچیده شده است

احتمالاتی را که در ذهنتان در مورد اقلام ناخوانا دارید در گوشه ذهنتان نگه دارید ودنبال ارتباط منطقی بین بیماری ، تخصص پزشک و احتمالات درون ذهنتان بگردید واگر نتیجه ای نداشت

چاره ای جز این نداریم برای بالا بردن درصد اطمینان کارمان حتما با خود مریض صحبت کنیم ودر مورد بیماریش از او سوال کنیم واگربه نتیجه خاصی رسیدیم باید حتما از مریض بخواهیم که داروهارا را به پزشک معالجش نشان دهد ودر غیر این صورت واقعا نمی توان نسخه را پیچید مگر اینکه بتوانیم با پزشک معالج مریض ارتباط برقرار کنیم..

دوست عزیز خیلی ممنون که با من همراه بودی آرزوی موفقیت برایت دارم.

1 پاسخ
 1. محمد
  محمد گفته:

  سلام
  ممنون از محتوای خوبی که منتشر میکنید.

  ما به همراه یک گروه از متخصصین حوزه وب
  گروه تلگرامی جامعه وبمستران ایران را لانچ کردیم.

  با توجه به اینکه شما هم در این زمینه فعال
  هستید خوشحال می شیم به ما بپیوندید
  تا تعاملات مفیدی باهم داشته باشیم
  لینک گروه خدمتتون
  https://t.me/joinchat/DBhKUBJE3gUMxzABig66Ig

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *